WeCreativez WhatsApp Support
Our support team is here for you. Please ask us what\'s on your mind.
Hello, how can we help you?

info@turkeydentalworld.com

Appointment

+90 0544 856 81 16

Diş Teli Tedavisi

Diş teli tedavisi Nedir ?

Diş teli tedavisi: Dişlerdeki bozukluk ve çarpıklıkları düzeltme amacı ile yapılan ortodontik uygulamalardır. Diş telleri dişlerde ki bozukluklara bağlı olarak 5 ile 2 sene arasında değişen süre zarfında dişlere takılması gerekir.

Çene Ameliyatı öncesi Diş teli tedavisi

Çene ameliyatı öncesinde dişlerde bozukluk ve kaymalar var ise, çene ameliyatı olmadan diş teli tedavisi uygulanır. Bu uygulama ortalama olarak 5 ile 1 sene arasında değişen süre içerisinde takılmasına devam eder.

Çene estetiği ameliyatlarından sonra dişlerde ve damakta kayma yaşanması ihtimali olan hastalarda da uygulanır. Bu uygulamalar ile çene ameliyatından sonra düzelen çene de eğri diş yapısı olmaması için gerekli bir tedavidir.

Kimlere diş teli yapılması gerekir ?

Dişlerde bozulma olan ve ergenliğini tamamlamış tüm hastalarda diş teli tedavisi uygulanabilir. Bu uygulama ergenliğini tamamlamamış olan hastalarda kullanılmamasının sebebi, belki daha damakta ve dişlerde kendiliğinde bir düzelme sağlanması olabileceği için tedavi ergenlik bitimine kadar beklenir.

Çocuk hastalarda bu süre beklenmez. Eğer belirgin bir çene bozukluğu var ise, küçük yaşta diş teli tedavisi uygulaması gerekebilir. Her durumda tedavi olup veya tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığına kararı doktorunuz verecektir. Bu yüzden bir ortodonti uzmanına görünmek gerekir.

Diş telleri sonradan düşer mi ?

Diş teli takılmasından sonra dişler çok zorlanmaması gerekir. Sert yiyeceklerden ve ön dişlerinizin kullanılmasından kaçınılması gerekebilir. Bu yüzden dikkatli yenilip içilmelidir.

Diş telinin düşme nedenlerinden biride kullanılan malzemenin kalitesiz olmasıdır. ucuz ve kalitesin teller bir süre sonra siz dikkat etseniz dahi düşme riski yüksektir. Genelde tekrar takılır ama bu tedavinin uzamasına neden olabilir.

Bu yüzden kullanılan diş tellerinin kalitesi iyi durumda olmalıdır. Belki biraz fiyat farkı var ama, sağlığınız ve tedavinin uzaması veya aksaması bu verilen fiyat farkı için değer.

Diş teli Fiyatları kişiye ve işlem süresine göre değişmektedir.

Diş teli tedavisi sonrası dişler eski haline döner mi

Tedavi bittikten sonra dişler tam bir forma kazandırılır. Bu süre sonrasında tekrar dişlerde çarpıklık veya uyumsuzluk tekrar yaşanmaz.

Nadir durumlarda dişlerde tekrar bir bozulma görülebilir.

Bunun ihtimali gerçekten çok az. Ama buda yapılan işlemin eksikliği veya kalitesizliğinden kaynaklanmaz.

Düzelen diş tekrar yamulma eğilimi gösteriyorsa, bu kişisel olarak hastanın fiziksel durumu ile alakalı olup, işlemin eksikliğinden kaynaklanmaz.

Eğer dişler tam bir form ile düzeltilmiş ise, bu tedavi başarı ile sonuçlanmış demektir.

Leave a Comment

(0 Comments)

Your email address will not be published. Required fields are marked *